Spring til indhold

Find din forening

Her finder du en oversigt over de lokale foreninger, og hvordan du kommer i kontakt med dem.

For at denne liste fungerer optimalt, skal den holdes opdateret hele tiden.
Så hvis du ser informationer, der ikke længere er korrekte, eller du måske kender en forening der skal tilføjes oversigten, må du meget gerne skrive til Tina Sahl Lydiksen på tinalydiksen@gmail.com eller 20137199.

Als HF - Håndbold

Palle Krog Petersen
Tlf. 2442 3690
Mail: Palle1988@hotmail.com
Link til hjemmeside

Gråspurvene

Dorthe Møller Schack
Tlf. 60 70 21 73
Mail: Dorthe.schack@mail.dk

KFUM Spejderne, Lysabild Gruppe

Allan Nissen
Tlf. 20 25 47 82
Mail: allan@iqlo.dk
Link til Facebook side

Lysabild Børneunivers

Bestyrelsesformand Heidi Jensen
Mail: heidi6470@hotmail.com

Skoleleder Thomas Brink Slothuus
Mail: thel@sonderborg.dk

Pædagogisk afd.leder Jakob Petersen
Mail: japs@sonderborg.dk

Link til hjemmeside
Link til Facebook side

Lysabild Datastue

Helge Pedersen
Tlf. 29 92 96 32
Mail: helanp@stofanet.dk

Lysabild Jagtforening

Erik Michelsen
Tlf. 40 11 48 27

Lysabild Klubhus

Svend Asmussen
Tlf. 24 81 73 55
Mail: tazan_asmussen@mail.tele.dk

Lysabild Landsbyråd

Erling Junker
Tlf. 23 61 47 29
Mail: ejja@bbsyd.dk
Link til hjemmeside
Link til Facebook side

Lysabild Løbeklub

Rikke Dahl
Tlf. 74 40 41 32
Mail: rikkes1968@hotmail.com

Lysabild-Sarup Cykelklub

Torben Flindt Dahl
Tlf. 74 40 41 32
Mail: torben@flindt-dahl.dk

Lysabild-Skovby Landvindingslaug

Svend Michelsen
Tlf. 74 40 45 21

Lysabild Sognehistoriske Forening

Poul Raaby Pedersen
Tlf. 61 68 47 36
Mail: raabypedersen@gmail.com
Link til hjemmeside

Lysabild Sogns Menighedsråd

Bodil Møller
Tlf. 31 77 21 77
Mail: vindrosen11@gmail.com
Link til hjemmeside

Lysabild efterløn- og pensionistforening

Bjarne Bojsen
Tlf. 25 56 03 44
Mail: jbbojsen@gmail.com

Lysabild S.G. Hovedbestyrelse

Tim Andersen
Tlf. 51 21 00 19
Mail: andersentim@me.com

Lysabild S.G. Gymnastik og Atletik

Lone Klinge Thomsen
Tlf. 24 23 73 42
Mail: LysabildSGGymnastikAtletik@gmail.com
Link til Facebook side

Lysabild S.G. Fodbold

Anders Duus
Tlf. 21 76 99 17
Mail: duus61@gmail.com
Link til hjemmeside
Link til Facebook side

Lysabild S.G. Tennis

Lars-Bo Jacobsen
Tlf. 30 42 29 83
Mail: lars.bo.jacobsen1@gmail.com

LTB Badminton

Bent Nielsen
Tlf. 20 16 36 02
Mail: formand@ltbadminton.dk
Link til hjemmeside

MC klub Enfant Terrible

Gert Corneliussen
Tlf. 20 19 20 80
Mail: Geert_Corneliussen@danfoss.com

Mommark Landsbylaug

Palle Heinrich
Tlf. 2025 6462
Mail: mommark99@gmail.com 
Link til hjemmeside
Link til Facebook gruppe

Pøl Jagtforening

Jørgen Peter Fangel
Tlf. 74 40 43 68

Sarup Jagtforening

Peter Mussmann
Tlf. 74 40 41 94

Skovby Landsbylaug

Claus Nielsen
Tlf. 24 85 77 64
Mail: clausline@privat.tdcadsl.dk
Link til hjemmeside
Link til Facebook side

Skovby Ringriderforening

Bent Gavorski
Tlf. 20 33 35 46
Mail: bgbusrejser@mail.dk

Link til hjemmeside

Skovby Gamle Skoles Juletræsforening

Karin Sloth
Mail: gutterleg@hotmail.com

Strikkecafé

Elsebeth Hovgård
Tlf. 29 80 82 58

Inge Brodersen
Tlf. 28 66 90 36

Sydals Frivillige Brandværn

Martin Kahr Knudsen
Tlf. 40 17 69 79
Mail: mkn@bbsyd.dk
Link til hjemmeside
Link til Facebook side

Sydals Kegleklub

Kurt Larsen
Tlf: 22 27 44 70
Mail: formanden@sydalskegleklub.dk
Link til hjemmeside

Sydalshallen

Formand Henrik Høeg Fangel
Tlf. 40 19 65 53
Mail: hoegfangel@mail.tele.dk

Halbestyrer Thomas Worm Larsen
Tlf. 30 28 82 50
Mail: halbestyrer@sydalshallen.dk
Link til hjemmeside

Støtteforeningen for Vibæk Møllerne

Knud Erik Jessen
Tlf: 51 90 64 60
Mail: kej@busk17.dk
Link til hjemmeside
Link til Facebook side

Taskland Badebrolaug

Kenneth H. Clausen
Tlf. 20 13 43 99
Mail: kennethhclausen@gmail.com

TUI Gymnastik

Malene Paulsen
Mobil: 23 32 71 50
Email: formand@tui-gymnastik.dk

Link til hjemmeside

Ældre Sagen Augustenborg - Sydals

Jan Ohlsen
Tlf. 4060 9117
Mail: jan.ohlsen@mail.dk
Link til hjemmeside

Åben Skole

Erling Junker
Tlf. 23 61 47 29
Mail: ejja@bbsyd.dk
Link til hjemmeside